b_200_150_16777215_0___images_stories_18rik_08_8756fec-2.jpgІнформація про стан законності у Перемишлянському районі та заходи щодо її зміцнення упродовж І півріччя 2018 року.

З 15 грудня 2015 року здійснено реформування органів прокуратури України, зокрема, ліквідовано прокуратури районної ланки, натомість створено місцеві прокуратури з територіальною юрисдикцією на декілька районів області.

Так, відповідно до вимог Закону України “Про прокуратуру”, з 15 грудня 2015 року утворено Золочівську місцеву прокуратуру Львівської області, територіальна юрисдикція якої поширюється на Перемишлянський, Золочівський, Миколаївський райони та м. Новий Розділ.

З огляду на викладене, відповідно до вимог ст.6 Закону України “Про прокуратуру” щодо інформування населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про результати діяльності на цій території шляхом надання узагальнення статистичних та аналітичних даних, а також про вжиті заходи щодо протидії корупції, повідомляю наступне.

Станом на початок 2018 року в провадженні слідчих СВ Перемишлянського ВП Золочівського ВП ГУ НП у Львівській області перебувало 477 кримінальних проваджень.

Упродовж І півріччя 2018 року розпочато 206 кримінальних проваджень    (І півріччя 2017 року - 315), всього разом розслідувалось 683 кримінальних провадження (І півріччя 2017 року - 811).

Всього впродовж 6 місяців 2018 року закінчено 185 кримінальних проваджень (6 місяців 2017 року - 218), що становить 27,01 % від числа розслідуваних, що є вищим від середнього показника по області 26,82%. До суду з обвинувальним актом скеровано 56 кримінальних проваджень (6 місяців 2017 року – 52) що становить 30,27% від числа закінчених, що є більше середнього показника по області 16,29%.

З угодами про визнання винуватості скеровано 3 обвинувальні акти5,36% (середній по області 7,27%), з угодами про примирення скеровано 3 обвинувальні акти – 5,36% від усіх, які скеровані до суду (середній показник по області 7,63%).

Аналізом структури злочинності слід відзначити, що 2 із числа зареєстрованих протягом 2018 року кримінальних проваджень становлять особливо тяжкі кримінальні правопорушення (2017 рік – 3), 41 – тяжкі кримінальні правопорушення (2017 рік – 55), 35 - середньої тяжкості кримінальні правопорушення (2017 рік – 67), 56 - невеликої тяжкості кримінальні правопорушення (2017 рік – 53).

Загалом, найбільш актуальною для району залишається протидія злочинам майнової спрямованості - крадіжкам, грабежам, шахрайствам, привласненням, оскільки у структурі злочинності питома вага злочинів проти власності складає 48,7%, при цьому динаміка вказаного виду злочинів зменшилася на 12,2% у порівнянні з аналогічним періодом 2017 роком. Одночасно у порівнянні з 2018 роком зменшилася кількість крадіжок - на 44,4% (з 99 до 55), грабежів – на 50%     (з 2 до 1), шахрайств - на 41,7 % (з 12 до 7). Однак збитки завдані вчиненням злочину є значними.

Водночас  збільшилися кількість злочинів проти життя та здоров'я особи на 25,8% (з 31 до 39), злочинів проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина на 100 % (з 1 до 2), злочинів у сфері господарської діяльності на 200 % (з 1 до 3),  злочинів проти громадської безпеки на 25%              (з 4 до 5), злочинів проти безпеки виробництва на 100% (з 0 до 1), злочинів проти громадського порядку та моральності на 300% (з 1 до 4), злочинів проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян на 66,7 (з 3 до 5), злочинів проти правосуддя на 66,7 (з 3 до 5).

В той же час зменшилась кількість злочинів проти довкілля на 33,3%           (з 3 до 2), злочинів проти безпеки руху та експлуатації транспорту на 75% (з 8 до 2), злочинів проти встановленого порядку несення військової служби на 100 %             (з 1 до 0), злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг на 66,7% (з 6 до 2).

За 2018 рік місцевою прокуратурою скасовано 11 незаконних постанов слідчих про закриття кримінальних проваджень.

Процесуальними керівниками з метою активізації та покращення якості досудового розслідування у кримінальних провадженнях надано 39 письмових вказівок. Однак, і надалі мають місце факти неналежного виконання слідчими і оперативними підрозділами письмових вказівок прокурора та доручень слідчих у кримінальних провадженнях, що у поєднанні з недостатнім відомчим контролем призводить до порушення слідчими розумних строків досудового розслідування. При цьому, через відсутність належної взаємодії між слідчими та оперативними підрозділами недостатньо використовуються можливості проведення негласних слідчих дій для розкриття тяжких та особливо тяжких злочинів.

Окрім цього, Перемишлянським відділом Золочівської місцевої прокуратури впродовж  6 місяців 2018 року до Перемишлянського районного суду скеровано 2 кримінальні провадження  вчинених у бюджетній сфері, 2 кримінальні провадження  про корупційні правопорушення, 2 кримінальні провадження щодо незаконної порубки лісу.

Необхідно зазначити, що згідно з вимогами нового Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 з часу набрання чинності його відповідних положень, наглядова діяльність за додержанням та застосуванням законів прокуратурою у раніше існуючому форматі вже не здійснюється. Натомість, відповідно до норм вказаного Закону основним напрямом подальшого здійснення органами прокуратури правозахисної діяльності стає конституційна функція представництва інтересів держави в суді, при цьому, у поточному році, відповідно до набрання законної сили змін до Конституції України, виключено функцію представництва прокуратурою інтересів громадян. Таким чином, підстави для здійснення представництва прокуратурою у порівнянні з раніше діючим законодавством також певною мірою звужені.

Упродовж 6 місяців 2018 року судами відкрито провадження за 5 позовними заявами Перемишлянського відділу Золочівської місцевої прокуратури на загальну суму  4 млн. 974 тис. грн. (в порядку цивільного судочинства  на суму 544 тис. грн.,  в порядку господарського на суму 4 млн. 430 тис. грн.), з яких:

- про відшкодування шкоди, завданої  злочином - 4 тис. грн.;

- у земельній сфері – 4 млн. 970 тис. грн.;

- державна та комунальна власність – 540 тис. грн.

За результатами розгляду позовів судами задоволено 2 позови на суму      542 тис. грн.

При цьому, станом 01.07.2018  залишались на розгляді в судах 4 позови на суму 4 млн. 565 тис. грн.

Щодо виконання рішень судів за позовами Перемишлянського відділу Золочівської місцевої прокуратури слід зазначити, що упродовж 6 місяців 2018 року  таких  виконано на загальну суму 36 млн. 170 тис. грн., при цьому площа повернутих земель становить 195 га.

Одночасно, судом упродовж 6 місяців 2018 року задоволено 1 апеляційну скаргу прокурора, внесену в порядку моніторингу в інтересах держави в особі територіальної громади Бібрської міської ради. За результатами розгляду останньої, судом визнано незаконним право власності позивача на нерухоме майно: склад площею 100 м. кв. та гараж  площею 237,5 м. кв., що знаходяться по вул. Шевченка, 45 в м. Бібрка Перемишлянського району Львівської області.

Золочівською місцевою прокуратурою на території Перемишлянського району впродовж минулого року вжито певні заходи щодо забезпечення нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та застосуванні примусових заходів, які обмежують особисту свободу громадян.

З огляду на відсутність на території району установ виконання покарань та інших закладів відповідного призначення, перевірки з вказаних питань організовувались в місцевих підрозділах з питань пробації, поліції, державної виконавчої служби, міграційної служби. З метою усунення виявлених порушень та недопущення їх у майбутньому Перемишлянським відділом місцевої прокуратури у вказані органи внесено 9 документів прокурорського реагування.

Перемишлянським відділом Золочівської  місцевої  прокуратури протягом    6 місяців 2018 року забезпечено участь у розгляді Перемишлянським районним судом Львівської області 10 адміністративних протоколів про вчинення правопорушень, пов’язаних із корупцією. За результатами розгляду 10 протоколів   9 осіб визнано винуватими та призначено їм адміністративне стягнення у виді штрафу, 1 особу визнано винуватою та судом винесено постанову про закриття адміністративної справи у зв’язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку, передбаченого ст.38 КУпАП, у зв’язку з чим місцевою прокуратурою подано апеляційну скаргу на зазначене рішення, однак скарги залишені без задоволення, оскільки прокурор не є суб’єктом оскарження.

Місцевою прокуратурою внесено 9 подань в порядку ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції».

Впродовж 6 місяців 2018 року прокурорами Перемишлянського відділу Золочівської місцевої прокуратури забезпечено участь при розгляді Перемишлянським  районним судом 51 кримінального провадження.

Слід зазначити, що Золочівською місцевою прокуратурою на виконання вимог пунктів 1.4 та 2.7 наказу Генерального прокурора України 30.12.2015 №430 «Про організацію діяльності органів прокуратури з особистого прийому та розгляду звернень та забезпечення доступу до публічної інформації», «Інструкції про порядок розгляду звернень та особистого прийому в органах прокуратури України», Закону України «Про звернення громадян» та іншого чинного законодавства з цього питання, проводиться як усний, так і письмовий розгляд заяв та скарг громадян, народних депутатів України, депутатів місцевих рад. За вказаний період в Перемишлянський відділ Золочівської місцевої прокуратури надійшло 39 письмових звернень громадян.

Аналізуючи статистичні дані встановлено, що упродовж 6 місяців 2018 року найбільша кількість звернень надійшла з питань досудового розслідування (12).

Разом з тим, до місцевої прокуратури продовжують надходити звернення громадян з проханням провести перевірки дотримання вимог законодавства органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, чи оскаржуються їхні дії, проте згідно Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 14.10.2014, прокуратура не виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді, а тому більшість таких звернень скеровується за належністю або ж прокуратурою надається відповідне роз’яснення.

Робота органів прокуратури періодично висвітлюється у засобах масової інформації, а також про неї інформуються органи влади та місцевого самоврядування.

Перший заступник керівника
Золочівської місцевої прокуратури
молодший радник юстиції                                                                Гавришків Р.П.