_1571913755_613x321.9797979798_3_0.jpeg

Важливим питанням для організації медичних оглядів водіїв на стани сп'яніння є забезпечення високого рівня територіальної доступності таких оглядів та створення можливості для їх проходження у якомога більшій кількості закладів охорони здоров’я, насамперед тих, що працюють у цілодобовому режимі.

Відповідно до спільного наказу МВС/МОЗ України від 09.11.2015 №1413/27858 «Про затвердження Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», первинний огляд на стан сп'яніння проводить поліцейський без медичної освіти. Відповідно проведення медичного огляду лікарем з вищою медичною освітою не має викликати сумніву в органах правосуддя. Також згідно вищезгаданого наказу при проведенні огляду на стан сп’яніння не вимагається консультація лікаря-нарколога.

Огляд у закладах охорони здоров'я проводиться лікарем закладу, а у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером ФАПу, який пройшов тематичне удосконалення.

«В усіх районах області та в містах обласного підпорядкування медичні огляди проводяться у приймальних відділеннях територіальних закладів охорони здоров'я лікарями різних спеціальностей. Заклади охорони здоров'я м. Львова не є винятком і проводять  медичні огляди водіїв», - зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Ірина Микичак.

За статистичними даними за  9 місяців 2019 року у закладах охорони здоров’я Львівської області проведено 6141 медичний огляд водіїв на стан сп’яніння. Найбільше  у КНП «Бродівська ЦРЛ», КНП «Золочівська ЦРЛ», СМР СРР  «Самбірська ЦРЛ», КНП «Буська ЦРЛ».

Управління охорони здоров’я Львівської міської ради має змогу додати до переліку закладів охорони здоров’я, яким надано право проводити медичні огляди, інші заклади охорони здоров'я м. Львова, у яких цілодобово функціонують приймальні відділення, що будуть проводити огляди на стан сп’яніння водіїв транспортних засобів за скеруванням працівників патрульної поліції м. Львова. На запит Львівської міської ради, КНП «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» на договірних засадах надасть фахівця для проведення практичних навчань та методичної допомоги для організації роботи у цілодобовому кабінеті в одному із закладів ОЗ м.Львова.

Проведення оглядів на стан сп'яніння не потребує окремої ліцензії, оскільки  ліцензується медична практика,  як вид господарської діяльності, що включає і проведення медичних оглядів, у т.ч. і оглядів на стан сп'яніння. Усі заклади охорони здоров’я Львівщини забезпечені медичним обладнанням для визначення стану сп’яніння: алкотестери (для визначення вмісту етанолу у видихуваному повітрі) та тест-системами для визначення наркотичних речовин у біологічному середовищі людини (сечі).

Згідно з пунктом 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена спільним наказом МВ і МОЗ України від 09.11.2015 №1413/27858 медичні огляди проводяться в найближчому закладі охорони здоров’я. Забезпечення необхідним обладнанням, розхідними матеріалами закладів охорони здоров’я належить до компетенції керівників закладів охорони здоров’я і фінансується з місцевих бюджетів міст і районів Львівської області.

Водночас надзвичайно важливим для зменшення кількості випадків «нетверезого» керування автотранспортом є не тільки адміністративна і/або кримінальна відповідальність, але і  проведення з порушниками дієвих профілактичних програм, запровадження на законодавчому рівні ефективних фінансових санкцій.

Немає обмежень у переліку обладнання, у т.ч. тест-систем, що можуть використовуватись для проведення лабораторних досліджень на виявлення психоактивних речовин, зокрема наркотичних речовин. Інші дослідження можуть проводитись фахівцями в лабораторіях закладів охорони здоров'я у залежності від наявного лабораторного обладнання. Нагадаю, що проведення таких оглядів не є функцією Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень, який надає третинну медичну допомогу. Кабінет оглядів на стан сп’яніння Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень припинив функціонування відповідно до наказу департаменту охорони здоров’я ЛОДА від 10.02.2017 року.